Mis on piimhape ja kuidas koormustesti tehakse

Mis on laktaat ehk piimhape?

Laktaat on intensiivsel lihastööl organismis tekkiv piimhappe sool, mis organismi kuhjudes pärsib lihaste tööd, muutes need raskeks ja lõpuks lausa töövõimetuks. Selliselt kaitseb organism ennast ülepingutuse eest. Kui koormus treeningul on optimaalne, siis laktaat lihastes ja veres ei kuhju, vaid organism kasutab seda kui kütteainet südametegevuses ning see muudetakse maksas glükoosiks. Aeroobseks koormuseks loetakse treeningkoormust laktaadiväärtusega alla 2 mmooli/l, sellisel puhul võtab keha energiat põhiliselt rasvadest. Aeroobsel-anaeroobsel koormusel laktaadiväärtusega 2-4 mmol/l võtab keha energiat nii süsivesikutest kui ka rasvadest. Laktaadiväärtust 4 loeme anaeroobseks läveks, millele vastab iga treenija puhul teatud pulsisagedus ning millest kõrgema pulsiga ei ole tervisesportlasel pikka aega mõtet edasi treenida – koormuse tõstmisel laktaadi hulk organismis kasvab hüppeliselt ning see kuhjub lihastesse.

Kuidas testimine toimub?

– alustame soojendusharjutuste ning venitustega

– jätkame Sinu jaoks sobivaima liikumisega ning mõõdame teatud ajavahemike järel pidevalt koormust tõstes ning pulsisageduse tõusmisel Sinu vere laktaadiväärtuse, kasutades selleks väikest laktaadi analüsaatorit. Veretilga võtame pisikeske torkega kõrvalestast ning see on palju valutum kui sääse nõelatorge

–  koormust tõstame seni, kuni laktaadiväärtus näitab, et Sa oled jõudnud anaeroobsesse tsooni (st et treening on Sinu keha jaoks selline, kus lihased ei suuda enam aktiivselt hapnikku omastada)

– lõpetame pärast anaroobse läve teadasaamist testimise rahuliku liikumisega ja hindame Sinu taastumist treeningust

Nipid testimise õnnestumiseks

– laktaaditestile eelneval ja samal päeval ära võta osa intensiivsest treeningust
– kuna laktaaditesti õnnestumine sõltub suurel määral lihaste glükogeenivarude olemasolust, siis söö laktaaditestile eelneval päeval ning samal päeval kuni 2 tundi enne laktaaditesti tegemise aega aeglaselt imenduvaid süsivesikurikkaid toiduaineid (kartulid, pasta, riis, täisteraleib, pudrud).
– laktaaditesti tegemise päeval ära liialda kofeiini ja tauriini sisaldavate jookidega